





Garrett Ace 300i
Garrett ACE 300i är en enkel universaldetektor med de viktigaste funktionerna. Lätt att ställa in och komma igång med.
En bra metalldetektor för borttappade ringar, mynt, nycklar o.s.v.
Metalldetektorn hittar ett häftstift på 9 cm, ett silvermynt på 25 cm och ett litet brunnslock på 52 cm. Fler djupsiffror, se Specifikation här ovan.
Lämplig för:
Skattjakt
Smycken och mynt.
Spik i timmer.
Brunnslock och däxlar.
Gränsrör.
Produktbeskrivning
Fördelar:
Den är en robust och mycket bra universaldetektor i mellanklassen, som har 5 olika söklägen samt funktionen finsökning.
Enkel och automatisk. Den behöver inte ställas in; "sätt på, välj sökläge - tuta och kör". Vem som helst kan börja att detektera direkt.
Den är lätt - den väger bara 1,2 kilo. Du kan därför arbeta länge utan att bli trött i armen. Detektorn har en enkel indikator som visar hur djupt nere i marken ett föremål ligger.
Ace 300i är byggd med hög kvalitet. Den klarar av att användas dagligen.
Priset!
Häftet "Metalldetektor - praktiska råd och tips", ingår.
DVD-skiva med en svensk film om hur man detekterar, ingår.
DVD-skiva med en engelsk manual om ACE 300i, ingår.
Batterier ingår.
Nackdelar:
Den går inte riktigt så djupt som dyrare detektorer.
Engelsk bruksanvisning. Ingen svensk bruksanvisning.